Typy kreditných kariet

Určite ste sa už okrem názvu kreditná karta stretli aj s názvami úverová, pôžičková alebo nákupná karta. Na úvod treba povedať, že medzi týmito kartami žiaden jednoznačný rozdiel neexistuje a keby sa všetky nazvali kreditnou kartou, nebola by to chyba. Preklad slova „credit“ je totiž „úver“ a zo samotného charakteru kreditnej karty ako platobného prostriedku vyplýva, že je určená na nákupy a že si z nej peniaze len požičiavate. Tiež nie je pravdou, že úverové karty vydávajú nebankové spoločnosti a kreditné len banky, že z nákupnej karty si nemôžeme vyberať hotovosť v bankomate alebo že len kreditné karty majú bezúročné obdobie.

Ak sa ich napriek tomu pokúsime trochu zaškatuľkovať, možno jednotlivé druhy kreditných kariet popísať nasledovne:

Nákupné karty

Nákupné karty sú kreditné karty vydávané v spolupráci s obchodným reťazcom alebo viacerými odchodnými partnermi. Na rozdiel od štandardných bankových kreditných kariet býva súčasťou nákupných kariet vernostný program, založený na zbieraní „odmien“ spojených s platením kartou. Tieto typy kariet sú väčšinou vydávané len zákazníkom daného obchodného reťazca a nazbierané odmeny bývajú uplatniteľné len v ňom.

Úverové karty

Úverové karty sú všetky platobné karty, prostredníctvom ktorých čerpáte úver a ktoré zároveň nie sú debetnými kartami (tými je tiež možné čerpať úver, napríklad z povoleného prečerpania na bežnom účte). Na súčasnom slovenskom bankovom trhu sú teda úverovými kartami všetky kreditné karty a charge karty. Charge karty sú úverové karty, ktoré nie je možné splácať postupne. Princíp ich používania spočíva v tom, že všetko minuté z karty je nutné splatiť do istého termínu jednorazovo.

Vernostné kreditné karty

Vernostné kreditné karty môžu byť vydávané v rámci lojalitného programu banky alebo v spolupráci banky s partnermi z komerčnej sféry. Najčastejšie medzi takýchto partnerov patria veľké obchodné reťazce, poisťovne, mobilní operátori, letecké spoločnosti, siete čerpacích staníc a pod. Platením kartou si klient väčšinou generuje výhody spojené s konkrétnym partnerom.

Karty na vyplatenie dlhov

Kreditné karty na vyplatenie dlhov sú v zahraničí označované ako „balance transfer“ karty. Slúžia pre vyplatenie iných kreditných kariet s cieľom prebratia kariet konkurencie. Pre klienta sú príťažlivé buď nižšou úrokovou sadzbou ako na pôvodnej karte alebo „vstupnou“ úrokovou sadzbou najčastejšie vo výške 0 % na určité obdobie. Karty na vyplatenie dlhov sú na slovenskom trhu rozšírené zatiaľ len minimálne.

Co-brandované karty

Co-brandované karty je všeobecný názov pre kreditné karty, ktoré sú vydávané v spolupráci s partnermi z komerčnej sféry. Co-brandované karty sú vo väčšine prípadov určené výhradne klientom partnera. Klient získava prostredníctvom platenia co-brandovanou kartou rôzne benefity – od zliav v sieti dohodnutých obchodníkov, zbierania bodov a ich neskoršej výmeny za tovar alebo službu, až po vrátenie časti hotovosti z nákupu (cash-back).

Co-brandované programy predstavujú v súčasnej dobe jeden z posledných trendov, keďže stále viac spotrebiteľov sa orientuje na kreditné karty, ktoré im prinášajú ďalšie benefity. Pre partnera, pod ktorého značkou sú kreditné karty vydávané, predstavujú príťažlivú formu lojalitného programu ponúkaného zákazníkom.

Charitatívne kreditné karty

Charitatívne kreditné karty (nazývané aj ako afinitné) sú karty vytvorené za účelom podpory konkrétneho typu projektu alebo organizácie. Princíp spočíva v odvádzaní určitej časti z hodnoty nákupu zaplateného kreditnou kartou na účet partnera (napr. 1 % z hodnoty nákupu). Tento náklad znáša buď len vydavateľ karty (banka), alebo sa na ňom podieľa aj majiteľ karty. Takýmto spôsobom možno podporovať napríklad charitatívnu organizáciu, obľúbený športový klub, univerzity, neziskové organizácie a pod.

Private Label karty

Private Label kreditné karty sú kreditné karty zvyčajne použiteľné len u jedného typu obchodníka, resp. v sieti prevádzok uzavretého počtu obchodníkov. Cieľom je zvýšenie lojality k značke a podpora nakupovania poskytnutím finančných prostriedkov použiteľných len v obchodoch danej značky (značiek). Podobne, ako pri štandardných kreditných kartách, aj Private Label karty ponúkajú bezúročné obdobie v prípade jednorazového splatenia využitých prostriedkov, ako aj možnosť nákup splácať mesačnými splátkami.

Prestížne kreditné karty

Prestížne kreditné karty sú určené pre vysoko bonitných klientov s vysokými nárokmi na akceptačnú sieť a prestíž.

  • Prvým stupňom prestížnych kariet sú Gold karty. Štandardne je nimi možné platiť u obchodníkov, vyberať hotovosť z bankomatov a platiť na internete. Keďže tieto karty bývajú embosované (údaje na prednej strane sú vytlačené vystupujúcim písmom), je nimi možné platiť aj na akceptačných miestach vybavených mechanickým snímačom – imprinterom (niekedy nazývaným aj „žehlička“). Medzi ďalšie výhody Gold kariet patrí cestovné a / alebo úrazové poistenie zahrnuté v cene karty. Gold karty začínajú pri úverových limitoch od niekoľko tisíc eur. Kvôli výhodám a prestížnemu postaveniu karty je nutné počítať s vyšším ročnými poplatkami a poplatkami za vydanie karty. Tieto sa obvykle pohybujú v stovkách eur.
  • Vyššou triedou ako Gold karty sú karty platinové, určené pre ešte vyšší segment klientov.

Bezkontaktné karty

Bezkontaktné karty sú karty vybavené bezkontaktným čipom, ktorý komunikuje s okolím pomocou rádiového signálu. Pre prenos údajov nie je nutný fyzický kontakt karty so snímačom (terminálom). Priblížením karty k čítačke bezkontaktných kariet sa načítajú údaje z čipu platobnej karty bez nutnosti vkladať kartu do čítacieho zariadenia. Bezkontaktné karty sa kvôli bezpečnosti využívajú pri nákupoch v nižších sumách, napr. pri platení kartou za MHD, na parkoviskách, v trafikách, v rýchlych stravovacích zariadeniach, v puboch a pod. Vydavateľ karty nastavuje maximálnu hodnotu nákupu pre bezkontaktnú platbu, pri ktorom nie je nutné zadávať PIN ani podpis klienta (napr. nákupy nižšie ako 20 eur). Kvôli bezpečnosti sa pre bezkontaktné karty nastavuje aj denný limit, po prekročení ktorého sa už vyžaduje aj zadanie PIN kódu.

Čo je kreditná karta Podľa čoho si vybrať kreditku

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

vub banka Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe
Intesa Sanpaolo bola ocenená ako Banka roka v západnej Európe a Banka roka v Taliansku od prestížneho magazínu The Banker.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

Ďalšie