Čo je bezúročné obdobie

Bezúročné obdobie je čas, počas ktorého banky neúročia nákupy zaplatené kreditnou kartou. Obvykle trvá 40 až 55 dní. Čím je bezúročné obdobie dlhšie, tým neskôr stačí dlžný zostatok na karte vyrovnať.

Dôležité je uvedomiť si, že bezúročné obdobie je len vyjadrením časového intervalu, počas ktorého sa platby kartou neúročia. Tento interval začína plynúť prvým dňom mesiaca a v závislosti od jeho dĺžky trvá do konkrétneho dňa nasledujúceho mesiaca. Zároveň platí, že sa vzťahuje len na platby kreditnou kartou zaplatené v mesiaci, v ktorom bezúročné obdobie začalo.

Kreditná karta s bezúročným obdobím 45 dní - príklad č. 1

Začiatok používania karty:od 1. 1.
Trvanie bezúročného obdobia:45 dní od 1. 1. (termín splatnosti je do 45 dní od 1. 1., t.j. do 14. 2.)
Platby kartou od 1. 1. do 31. 1.:500 €

V tomto prípade využiť bezúročné obdobie znamená splatiť všetko, čo bolo zaplatené kartou v priebehu januára (500 € + prípadné poplatky) najneskôr do 14. februára. Presnú hodnotu dlžného zostatku k 31. 1. sa dozviete z mesačného výpisu za január, ktorý dostanete začiatkom februára.

Dĺžka bezúročného obdobia priamo ovplyvňuje termín splatnosti. Ak by bolo bezúročné obdobie dlhšie, termín splatnosti by bol neskôr. Pre platby kartou vo februári platí nové bezúročné obdobie so začiatkom 1. 2. a koncom 17. 3. (45 dní od 1. 2.).

Kreditná karta s bezúročným obdobím 45 dní

Ak bezúročné obdobie nevyužijete, t.j. ak nesplatíte celý dlžný zostatok, vyčerpaná suma sa spravidla v termíne splatnosti spätne zúročí, a to odo dňa zaúčtovania jednotlivých nákupov na kartovom účte. Práve preto je dôležité, aby boli peniaze vyrovnávajúce celý dlžný zostatok pripísané na kartový účet najneskôr v termíne splatnosti.

Bezúročné obdobie sa vzťahuje len na platby kartou u obchodníkov. Výbery z bankomatov, na pobočkách bánk alebo tzv. cash-advance výbery (napr. v zmenárňach) sú štandardne úročené okamžite odo dňa ich zaúčtovania na kartovom účte. Pokiaľ dôjde ku kombinácii platieb kartou a hotovostných výberov v priebehu jedného mesiaca, pre využitie bezúročného obdobia vzťahujúceho sa na platby kartou je potrebné splatiť celý dlžný zostatok (vrátane hotovostných výberov, poplatkov a úrokov z hotovostných operácií).

Kreditná karta s bezúročným obdobím 45 dní - príklad č. 2

Začiatok používania karty:od 1. 1.
Trvanie bezúročného obdobia:45 dní od 1. 1. (termín splatnosti je do 45 dní od 1. 1., t.j. do 14. 2.)
Platby kartou od 1. 1. do 31. 1.:500 €
Výbery hotovosti od 1. 1. do 31. 1.:200 €

Využiť bezúročné obdobie pre platby kartou znamená splatiť všetko, čo bolo z karty vyčerpané v priebehu januára (500 € + 200 € + poplatky + úroky z hotovostných výberov) najneskôr do 14. februára. Presnú hodnotu dlžného zostatku k 31. 1. sa dozviete z mesačného výpisu za január, ktorý dostanete začiatkom februára. Ak nesplatíte celý tento dlžný zostatok do 14. 2., platby kartu sa spätne zúročia odo dňa ich zaúčtovania na kartovom účte.

Podľa čoho si vybrať kreditku Úročenie kreditných kariet

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

lacne nakupy Koniec lacných nákupov z Číny
Európska únia pripravuje zavedenie dovozných ciel na lacný tovar z Číny, čo významne ovplyvní ceny na čínskych e-shopoch ako Temu, Aliexpress a Shein.

vub banka Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe
Intesa Sanpaolo bola ocenená ako Banka roka v západnej Európe a Banka roka v Taliansku od prestížneho magazínu The Banker.

Najlepší účet zadarmo Porovnanie účtov zadarmo - 365.bank, mBank a Fio Banka
Kde získate platobnú kartu a výberu z bankomatu zadarmo? Porovnali sme 3 najpopulárnejšie účty zadarmo a vieme, ktorý je pre vás najvýhodnejší.

Ďalšie