Cena plynu

Cena plynu pre domácnosti je zložená z ceny za prepravu, distribúciu a dodávku plynu. Odberatelia plynu v domácnostiach sa väčšinou stretávajú len s integrovanou koncovou cenou, ktorá už v sebe zahŕňa všetky vyššie uvedené čiastkové ceny. Koncová cena plynu je zložená z dvoch častí:

  1. Fixná cena za odberné miesto, ktorá je vyjadrená v € za mesiac. Fixná cena sa niekedy tiež označuje ako „stála platba za odberné miesto“. Fixná cena sa skladá z ceny za distribúciu plynu a z ceny za dodávku plynu.
  2. Variabilná cena za spotrebované množstvo plynu, ktorá je vyjadrená v € za 1 kWh. Niekedy sa tiež označuje ako „sadzba za odobratý plyn“. Variabilná cena sa skladá z ceny za prepravu a distribúciu plynu a z ceny za dodávku plynu.

Cena za prepravu a distribúciu plynu

Cena za distribúciu plynu je rovnaká pre všetky domácnosti na Slovensku, a to bez ohľadu na dodávateľa plynu. Jej výška je stanovená Úradom pre reguláciu sieťových odvetví na rok 2017 v jednotlivých tarifách dodávky plynu nasledovne:

TarifaFixná mesačná cena za odberné miesto
(€ / mesiac bez DPH)
Variabilná cena za distribúciu plynu
(€ / kWh bez DPH)
D11,780,0217
D24,760,0095
D37,640,0092
D412,360,0077
D541,450,0070
D650,780,0069
D7126,670,0032
D8283,330,0028

Cena za prepravu plynu je cena za prístup do prepravnej siete a prepravu, určená Úradom pre reguláciu sieťových odvetví spoločnosti eustream, a. s. ako prevádzkovateľovi prepravnej siete.

Cena za dodávku plynu

Maximálna možná cena za dodávku plynu závisí od rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pre konkrétneho dodávateľa plynu. Ten môže zákazníkom ponúknuť aj nižšie ceny, ako sú maximálne dovolené. Tým vznikajú rozdiely na trhu a priestor pre domácnosti na cene plynu ušetriť.

Tip na porovnaniePorovnajte si ceny plynu hneď teraz online!
Preprava plynu

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Zmena dodávateľa elektriny a plynu Zmenou dodávateľa energií môžete ušetriť
Každá domácnosť na Slovensku, ktorá odoberá elektrinu alebo plyn, má zo zákona právo zmeniť svojho dodávateľa. Prečo je niekedy dobré tento krok spraviť? Mesačne vám totiž môže ušetriť nemalé peniaze.

Ďalšie