Hypotekárne certifikáty

Hypotekárny certifikát, úverový certifikát či úverový dekrét sú dokumenty, ktorými banka potvrdzuje, že je Vám ochotná na základe posúdenia Vašej bonity poskytnúť hypotekárny úver v danej výške, s danou úrokovou sadzbou a do danej doby platnosti certifikátu. Jednotlivé banky vydávajú hypotekárne certifikáty buď s garanciou výšky úveru aj úrokovej sadzby, len výšky úveru, len úrokovej sadzby, alebo negarantujú v certifikáte s určitosťou nič. Vo väčšine prípadov ich banky vydávajú bezplatne.

Platnosť certifikátu

V závislosti od konkrétnej banky sú certifikáty vydávané s rôznymi platnosťami – od 30 dní až do niekoľkých mesiacov. Ak si do doby skončenia platnosti certifikátu nenájdete vhodnú nehnuteľnosť, certifikát prepadá a je nutné vybaviť si nový.

Výhody certifikátu

  • V čase vybavovania certifikátu ešte nemusíte poznať nehnuteľnosť, ktorú chcete kúpiť, dokonca ani jej orientačnú hodnotu.

  • Certifikát Vám do istej miery garantuje maximálnu výšku hypotekárneho úveru, ktorú môžete v danej banke získať a úrokovú sadzbu, s ktorou úver začnete splácať (neplatí pre všetky banky). Na základe toho viete, v akých cenových reláciách sa môžete pohybovať pri výbere nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť.

  • Hypotekárny certifikát je pre predávajúceho nehnuteľnosti alebo realitnú kanceláriu zárukou, že Váš hypotekárny úver je bankou „predbežne schválený“.

  • V závislosti od konkrétnej banky môžete získať certifikát platný na niekoľko mesiacov od jeho vystavenia, čo Vám poskytuje dosť času pre nájdenie vhodnej nehnuteľnosti.

  • Vystavenie certifikátu je spravidla bez poplatku.

  • Vystavenie certifikátu nezávisí od toho či ste alebo nie ste klientom banky.

  • Certifikát vystavený jednou bankou môžete využiť ako podklad pre vyjednávanie o lepších podmienkach v inej banke.
Predčasné splatenie Štátna bonifikácia pre mladých v roku 2017

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

Bežný hovor do siete O2

Správy

hypotekárna jeseň 2021 Hypotekárna jeseň 2021 – Porovnanie úverov na bývanie
V ktorej banke získate najvýhodnejší úrok, kde za poskytnutie hypotéky neplatíte a ktoré banky vás odmenia za ekologický prístup k bývaniu?

vub banka Taliansko má po prvýkrát najlepšiu banku v západnej Európe
Intesa Sanpaolo bola ocenená ako Banka roka v západnej Európe a Banka roka v Taliansku od prestížneho magazínu The Banker.

koronavirus hypoteky Koronavírus zatiaľ neovplyvnil úroky na hypotékach
Hypotéku s úrokom menej ako 1% získate naďalej, sprísnili sa však podmienky ich poskytovania.

Ďalšie