Preprava plynu

Prepravu plynu (tranzit) cez Slovensko zabezpečuje spoločnosť eustream, a.s.. História spoločnosti siaha do 60. rokov 20. storočia, kedy sa na Slovensku začal stavať prvý plynovod. V roku 1993 po rozpade Československa bola slovenská časť tranzitu začlenená pod Slovenský plynárenský priemysel, š.p.. V roku 2001 sa štátny podnik transformoval na akciovú spoločnosť, čím vznikol súčasný Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP).

V roku 2006 bola v dôsledku legislatívnych požiadaviek na vytvorenie nezávislého operátora prepravnej siete založená spoločnosť SPP-preprava, a.s.. Tá bola v roku 2008 premenovaná na eustream, a.s., čím sa završuje regulačná politika Európskej únie súvisiaca s povinnosťou oddeliť prepravné a obchodné aktivity plynárenských spoločností.

Eustream prevádzkuje vysoko-tlakový prepravný systém prepojený s hlavnými prepravnými trasami na Ukrajine, v Českej republike a v Rakúsku. Ročná kapacita systému je viac ako 90 miliárd metrov kubických plynu. Systém pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí priemeru 1200/1400 mm s prevádzkovým tlakom 73 barov. Prístup ku kapacitám prepravného systému je založený na entry-exit princípe. Zákazník eustream, a.s. si môže zvoliť zo štyroch vstupných/výstupných bodov:

  • Veľké Kapušany (hraničný bod medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou),
  • Budince (hraničný bod medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou),
  • Baumgarten (hraničný bod medzi Slovenskou republikou a Rakúskom),
  • Veľké Zlievce (hraničný bod medzi Slovenskou republikou a Maďarskom),
  • Lanžhot (hraničný bod medzi Slovenskou republikou a Českou republikou),
  • Domáci bod (virtuálny agregovaný prípojný bod k domácim zásobníkom a distribučnej sieti).

Preprava plynu je regulovaná obchodná činnosť.

Tip na porovnaniePorovnajte si ceny plynu hneď teraz online!
Cena plynu Distribúcia plynu

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Zmena dodávateľa elektriny a plynu Zmenou dodávateľa energií môžete ušetriť
Každá domácnosť na Slovensku, ktorá odoberá elektrinu alebo plyn, má zo zákona právo zmeniť svojho dodávateľa. Prečo je niekedy dobré tento krok spraviť? Mesačne vám totiž môže ušetriť nemalé peniaze.

Ďalšie