Porovnanie cien elektriny

Porovnanie ceny elektriny

Porovnanie cien elektriny pre domácnosti pre Východoslovenský, Stredoslovenský aj Západoslovenský kraj. Pozrite si aktuálne ceny elektriny vo vašom regióne a zistite, koľko môžete ušetriť zmenou dodávateľa elektrickej energie.Porovnajte si ceny elektriny

Poznáte svoju presnú spotrebu?
Vyberte „áno“ len ak poznáte presnú spotrebu z vyúčtovacej faktúry za elektrinu.
Vyberte kraj, v ktorom sa nachádza odberné miesto:
  • Východoslovenský, ak je súčasným dodávateľom VSE,
  • Stredoslovenský, ak je súčasným dodávateľom SSE,
  • Západoslovenský, ak je súčasným dodávateľom ZSE.
Vyberte distribučnú sadzbu, ktorú v súčasnosti využívate. Nájdete ju na faktúre pod označením D alebo DD s priradeným číslom.
Ak využívate jednotarifnú sadzbu (dodávateľ udáva na faktúre spotrebu len vo vysokej tarife), vyberte buď D1 alebo D2 a my presnú sadzbu určíme za Vás po zadaní ďalších údajov.
Ročná spotreba
Zadajte presné hodnoty spotreby v kWh uvedené vo vyúčtovacej faktúre. Ak využívate dvojtarifnú sadzbu, zadajte presné hodnoty spotreby vo vysokej aj nízkej tarife.
kWh
Vyberte Vášho súčasného dodávateľa elektriny.
Ak dodávateľa nevyberiete, porovnanie bude prepočítané pre dodávateľa, ktorý je najčastejší v danom kraji (VSE, SSE alebo ZSE).
Vyberte Vášho súčasného dodávateľa elektriny.
Ak dodávateľa nevyberiete, porovnanie bude prepočítané pre dodávateľa, ktorý je najčastejší v danom kraji (VSE, SSE alebo ZSE).
Ozveme sa Vám, ak pre Vás nájdeme výhodnejšiu ponuku.
Ceny energií sa menia neustále. Ak zistíme, že môžete ušetriť ešte viac, budeme Vás o tom informovať.

Ako si vybrať dodávateľa elektrickej energie

Každý odberateľ elektrickej energie má právo vybrať si a kedykoľvek zmeniť dodávateľa elektriny. Čo si všímať pri výbere dodávateľa

  • jednotková cena silovej elektrickej energie
  • zmluvné poplatky
  • viazanosť zmluvy
  • zákaznícky servis
  • možnosť nákupu zelenej energie

Ako získať zelenú elektrinu z obnoviteľných zdrojov

Bežná elektrina zo siete je vyrobená z neobnoviteľných zdrojov energie, akými sú jadrové palivo, zemný plyn alebo hnedé a čierne uhlie. Iba 22 % jej zložky tvoria obnoviteľné zdroje. Pokiaľ by ste chceli odoberať elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov z vetra, slnka, vody alebo biomasy, kontaktujte svojho dodávateľa elektriny a informujte sa o možnostiach prechodu na zelenú elektrinu. Váš dodávateľ nakúpi tzv. záruky pôvodu, ktorými vám garantuje, že elektrina, ktorú odoberáte, pochádza zo 100% obnoviteľných zdrojov.

Čo spôsobuje rast ceny elektriny?

Cena elektriny na Slovensku je závislá od ceny na medzinárodných trhoch. Cenu za silovú elektrinu určuje trh s elektrickou energiou. Ostatné zložky ceny určuje štát (cena prenosových a distribučných služieb, cena za prevádzkovanie systému, atď.)

Zelená elektrina Foto: Pexels

Zvyšovanie ceny elektriny na burze

Po dvoch rokoch pandémie sa podniky aj domácnosti vrátili späť k bežnému režimu. Firmy rozbiehajú výrobu, čo zvyšuje dopyt po elektrickej energie a pohonných hmotách. Vysoký dopyt znásobil hodnotu elektriny, ktorá aktuálne láme rekordy.

Zdražovanie ostatných komodít

Cena elektriny sa vzájomne ovplyvňuje s cenou ropy, plynu a uhlia. Pokiaľ hodnota niektorej z týchto komodít stúpne, zapríčiní to aj rast ceny elektriny.

Zdražovanie emisných povoleniek

Emisné povolenky sú nástrojom Európskej únie v boji proti klimatickej kríze. Ich cieľom je zníženie emisií a dosiahnutie emisných cieľov EÚ. Elektrárne a priemyselné zariadenia vypúšťajúce skleníkové plyny si musia zakúpiť emisné povolenky v potrebnom rozsahu. Cena emisných povoleniek stúpla v predošlom roku na dvojnásobok, čo následne výrobcovia odzrkadlili v cene elektriny.

Z čoho sa skladá cena elektriny

Koncová cena elektriny, ktorú domácnosti vidia na svojich faktúrach, sa skladá celkovo z 8 položiek.

Zložka ceny Kto cenu stanovuje Čo cena pokrýva
Dodávka elektriny Dodávateľ Dodávka elektriny v mieste spotreby a náklady na zákaznícky servis
Distribúcia elektriny Distribučná spoločnosť Distribúciu elektriny cez elektrické vedenia
Prenos elektriny Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. Prenos elektriny od výrobcu elektrickými vedeniami na odberné miesto
Prevádzkovanie systému Úrad pre reguláciu sieťových odvetví Podpora výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov
Distribučné straty Distribučná spoločnosť Prirodzené straty vznikajúce pri distribúcii elektriny
Systémové služby Úrad pre reguláciu sieťových odvetví Zabezpečenie stabilného napätia a frekvencie v elektrickej sieti
Odvod do Národného jadrového fondu Ministerstvo hospodárstva SR Uskladnenie a likvidácia jadrového paliva
Daň z pridanej hodnoty Ministerstvo financií SR Nepriama daň

Ako si porovnať ceny elektriny

Porovnanie cien elektriny môžete vykonať dvoma spôsobmi:

  1. Prvá možnosť je, že máte vyúčtovaciu faktúru od svojho súčasného dodávateľa. Z faktúry do formulára zadáte svoju presnú distribučnú sadzbu a spotrebu elektriny. My vám na základe týchto údajov vypočítame aktuálne ceny u všetkých dodávateľov elektriny pre domácnosti.
  2. Ak svoju presnú spotrebu nepoznáte, alebo ste novým odberateľom elektriny a chcete si vybrať vhodného dodávateľa, určíme pre vás najvhodnejšiu distribučnú sadzbu na základe odpovedí na niekoľko otázok. Stačí zadať, či budete elektrinu využívať denne, či ňou budete vykurovať alebo či ju budete využívať na ohrev vody.

Porovnajte si aj ceny plynu

Ceny plynu

Potrebujete pomôcť?

0948 090 040

+421 948 090 051

Bežný hovor do siete O2

Správy

Bonusové karty Porovnanie bonusových kariet Slovnaft, OMV a Shell
Porovnali sme bonusové programy Slovnaft, OMV a Shell a zisťovali sme, ktorá čerpacia stanica vám za tankovanie ponúkne najviac výhod.

ČSOB Využite online služby a uzatvorte si jednoducho účet z pohodlia vášho domova
Vývoj technológií stále napreduje a s ním aj zjednodušenie služieb – vo všetkých oblastiach, aj finančných. To, čo nás v minulosti trvalo pol dňa a stovky krokov, dnes zvládneme z pohodlia domova. Jediné, čo potrebujeme je pripojenie na internet. Takto jednoducho si dokážete zriadiť aj účet v banke. Ako na to?

Zmena dodávateľa elektriny a plynu Zmenou dodávateľa energií môžete ušetriť
Každá domácnosť na Slovensku, ktorá odoberá elektrinu alebo plyn, má zo zákona právo zmeniť svojho dodávateľa. Prečo je niekedy dobré tento krok spraviť? Mesačne vám totiž môže ušetriť nemalé peniaze.

Ďalšie